
Absolventi Strojníckej fakulty STU v Bratislave patria k elite
14/06/2022Robotika na SjF STU - náš absolvent je tvorcom autonómneho štvornohého robota budúcnosti
Radoslav Balajka je absolventom Strojníckej fakulty STU v Bratislave a zároveň zakladateľom startupovej firmy Panza Robotics, ktorá vyvíja pokročilé roboty budúcnosti. V rozhovore nám povie viac o Artabanovi – robotickom psovi, ktorého čoskoro možno stretneme aj v našich uliciach. Zároveň nám všetkým priblíži viac tému robotiky a prečo sú práve strojní inžinieri kľúčovými odborníkmi v tejto oblasti.

Často sa stretávame s tým, že laická verejnosť nevníma robotiku ako súčasť strojariny. Žiaci na stredných školách všeobecného zamerania si niekedy neuvedomujú toto spojenie a domnievajú sa, že práca strojného inžiniera je niekde v závode pri výrobnej linke. Čo by ste odkázali vy práve týmto stredoškolákom a ich rodičom?
Žiakom na školách je ideálne ukázať príklady z praxe. Jednoducho povedané, tam kde je softvér, musí byť aj hardvér. Tieto dve súčasti nemôžu jeden bez druhého existovať. A práve preto potrebujeme nutne strojných inžinierov, ktorí navrhnú konštrukčnú, technickú časť robota. Ide o krásnu, tvorivú činnosť, verím, že náš robot je toho dôkazom. Motivovať deti k štúdiu techniky by vysvetľovaním mohli viac školy, médiá, ale aj firmy z priemyslu.

Váš štvornohý autonómny robot by mohol slúžiť v budúcnosti nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti. Kedy uvidíme jeho prvé kroky na verejnosti?
V našom laboratóriu už prvé kroky robot vykonáva, ale keďže ide o prvý prototyp - dokončený toto leto, musíme na vylepšení chôdze ešte dosť popracovať. Chceme taktiež začať prvé testy aj s reálnymi firmami z rôznych oblastí priemyslu. Sme radi, že sa o neho zaujímajú spoločnosti z celého sveta. Verím, že na Slovensku ho uvidíme na verejnosti kráčať ešte tento rok. Malosériovú výrobu však plánujeme až počas budúceho roka, nebude to skôr ako v treťom kvartáli, čaká nás naozaj ešte veľa práce.

Kde všade by sme sa mohli stretnúť s Artabanom? V akom odvetví?
Jeho využitie je naozaj široké. Môžeme spomenúť energetiku, priemysel, stavebníctvo, zdravotníctvo, ale aj vojnové oblasti. V oblastiach, ktoré sú pre človeka nebezpečné by robot mohol detekovať napríklad úniky tepla, plynu, radiácie, toxicity. Môže „digitalizovať“ akúkoľvek prebiehajúcu výstavbu a v reálnom čase porovnávať, či je stavba realizovaná podľa plánu (BIM) alebo taktiež zabezpečovať priestor v okolí stavby voči narušiteľom atď.
Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave spolupracujete aj s niektorými odborníkmi či študentmi. Môžete spomenúť, kto konkrétne s Vami spolupracuje a akým spôsobom sa môžu zapojiť do projektu študenti?
Dlhodobo spolupracujeme s inžinierom Pavlom Slovákom, ktorý pomáha pri návrhu a výpočte kritických konštrukčných častí robota. Takisto dávame šancu aj študentom či absolventom fakulty. Aktuálne hľadáme študentov, ktorí sa chcú pridať k nášmu tímu a môžu u nás riešiť svoje bakalárske či diplomové práce. Témy sú zaujímavé. Od pevnostnej a hmotnostnej optimalizácie tela a nôh štvornohého robota až po návrh optimálneho aktuátora pre dynamickú chôdzu.


Zdroj foto: PANZA ROBOTICS
Návod ako sa pridať k najžiadanejším absolventom nájdeš na www.studujstrojarinu.sk a www.sjf.stuba.sk.