Značky Tatra, Zetor, Calex, Orava,... poznal a ešte stále pozná prakticky každý obyvateľ Česka a Slovenska, krajín, ktoré spoločnú domácnosť zmenili na susedstvo. Jednou z takýchto legendárnych značiek bol Favorit – nezabudnuteľná značka bicyklov. Nechceme však vyvolávať nostalgiu, pretože niektoré z týchto značiek už zanikli. Chceme krátko priblížiť vývoj novej generácie bicyklov Favorit, ktoré už dva roky behajú po cestách v Čechách a na Slovensku.
V roku 2011 sa majiteľom ochrannej známky Favorit stal podnikateľ Ing. Richard Galovič. Študent Strojníckej fakulty STU v Bratislave, ktorú ukončil v roku 2001 na študijnom programe Aplikovaná mechanika ako najlepší študent fakulty, na ňu nezabudol. Keď v polovici roku 2012 zaklopal Richard Galovič na dvere svojej alma mater, bol jeho zámer obnoviť výrobu bicyklov pod značkou Favorit už v štádiu vývoja prototypov. Koncept novej generácie bicyklov bol vysoko inovatívny v porovnaní s tým, čo vidíme v masovej produkcii.
Bicykel vyrobený podľa individuálnej antropometrie zákazníka, jednoducho na mieru. Bicykel, na ktorom sa nemôžu zachytiť nohavice do reťaze, pretože namiesto reťaze je na prenos krútiaceho momentu z pedálov použitý remeňový pohon. Bicykel, ktorého siluetu nekazia káble, lebo sú integrované vo vnútri rámu. Bicykel s prevodovkou v zadnom náboji, ktorého jazda je preto tichšia, prevádzka bezúdržbová a vzhľad elegantný. Použité technológie a materiály si vyžadovali čas na jeho vývoj.
Na ústave Aplikovanej mechaniky a mechatroniky (ÚAMM) Strojníckej fakulty STU v Bratislave prebiehali dve dôležité etapy – pevnostné výpočty nosných komponentov bicykla a skúšky týchto komponentov na elektrohydraulických pulzátoroch. Pre komponenty ako predstavec a podsedlovka bolo potrebné vytvoriť ich počítačové modely, čo vzhľadom na ich originálny tvar nebolo jednoduché. Tejto úlohy sa zhostil Ing. Marek Maták – vytvoril a upravoval 3D modely pre následné pevnostné analýzy. V prostredí softvéru ANSYS realizoval Ing. Miroslav Šulko, PhD. všetky pevnostné analýzy a simulácie podľa príslušných noriem pre testovanie a skúšanie cestných bicyklov. Na základe výsledkov týchto analýz sa dolaďovali tvary predstavca, podsedlovky a prednej vidlice pre výrobu prototypov na priame skúšky.
Prototypy spomínaných dielcov ale aj ďalších častí bicyklov boli podrobené statickým testom a cyklickému zaťažovaniu podľa príslušnej normy. Skúšobným zariadením bol elektrohydraulický pulzátor v laboratóriách ÚAMM s možnosťou programového riadenia zaťažujúcej sily, lokálnej deformácie vo vybranom mieste konštrukcie alebo zdvihu valca. Skúšky jednotlivých komponentov bicykla prebiehali pri predpísanom zaťažení 2mil. zaťažovacích cyklov. Pre každý testovaný komponent bol vyrobený prípravok pre jeho uchytenie do čeľustí pulzátora, ktorý zabezpečoval reálnu polohu komponentu v prevádzke.
Celkovo prebiehali výpočty a experimentálne skúšky s prestávkami až do začiatku roku 2015, kedy sa postupne spúšťala výroba prvých kusov pre zákazníkov. Skúšky všetkých častí novej generácie bicyklov Favorit boli úspešné. Celý vývoj bol precízny a prebiehal v súčinnosti s vývojom technológie výroby a voľbe materiálov jednotlivých dielcov. Výsledkom celého vývoja je spoľahlivý a bezpečný bicykel. Použité materiály – vysokopevný dural, karbón, oceľ, koža, špeciálne farby a laky – dotvárajú celkovú úroveň vzkriesených bicyklov zn. Favorit. Bolo pre nás cťou sa na tomto úspešnom projekte podieľať. Legendárna značka československých bicyklov Favorit je späť v plnom lesku!
Ing. Vladimír Chmelko, PhD.
Dňa 26. októbra sa na Strojníckej fakulte STU v Bratislave, konal už v poradí tretí ročník súťaže Grand Prix, spojený s Dňom otvorených dverí na fakulte.
Cieľom tejto súťaže je poukázať na fakt, že aj strojárina dokáže byť inšpiratívna a moderná. Preto sme sa rozhodli účastníkom ukázať rôznorodosť strojáriny a to, že ju dokážu využiť všade okolo nás. Chceme stredoškolákom ukázať, že ísť študovať na Strojnícku fakultu nie je strašiakom, ale naopak, že práve štúdium na našej fakulte im môže priniesť istotu dobre platného a žiadaného zamestnania a uplatnenia už i počas štúdia.
Princíp tejto súťaže spočíva hlavne v šikovnosti a rýchlosti súťažiacich. Stredoškoláci mali možnosť prihlásiť sa online ako tím do súťaže Grand Prix. V tomto ročníku sa nakoniec prihlásilo 31 tímov, ktoré mali za úlohu čo najrýchlejšie ale hlavne čo najlepšie splniť všetky úlohy, ktoré boli pre nich pripravené naprieč celou fakultou. Súťažiaci tak mali možnosť spoznať rôzne laboratória Strojníckej fakulty a vyskúšať si aj niekoľko netradičných úloh.
Pre tímy boli pripravené celkovo 3 trasy, ktoré museli zvládnuť len s mapkou fakulty a jednotlivými číslami úloh spolu s miestnosťami kde sa nachádzajú. Na každú úlohu mali vyhradených 10 minút, pričom ak neprišli načas na pridelené stanovisko, nemohli sa už danej disciplíny zúčastniť. Súťaže boli teoretické, ale aj praktické a za každé splnenie získavalo družstvo body, ktoré sa na konci súťaže zrátali a vyhodnotili.
Medzi súťaže, ktoré museli súťažiaci absolvovať patrilo napríklad: zapojenie jednoduchého obvodu FESTO Didaktic pre svetelný obvod, premiestniť bremená pomocou robotického ramena v správnom poradí do určeného miesta či na základe dvoch grafov priebehu atmosférického tlaku od nadmorskej výšky a teploty varu vody od tlaku určiť teplotu varu vody na vrchole Mont Everestu.
Celkovo bolo pre nich pripravených 13 rozličných úloh. Nezabudlo sa ani na tých, ktorí sa prišli pozrieť na Deň otvorených dverí. Pre nich boli určené prehliadky laboratórií so sprievodcami, ktorých tvorili naši študenti, ale i individuálne súťaže.
V tých si mohli vyskúšať jazdu na reálnom automobilovom simulátore, veslovanie na trenažéri, manipuláciu s KUKA robotom či súťaž o najhlasnejšie lusknutie prstami, ktoré bolo merané hlukomerom. Na Grand Prix sa podieľal i Strelecký klub ZO techn. športov SjF kde si účastníci mohli vyskúšať streľbu z pušky na streleckom trenažéri SCATT, ktorý si vyskúšalo viac ako 50 študentov.
Pripravené boli aj jazykové či matematické hlavolamy, ktoré niektorým súťažiacim dali poriadne zabrať. Všetci, ktorí si našli čas a prišli sa pozrieť na Grand Prix, a bolo ich viac ako 350, mohli vidieť ako fungujú jednotlivé ústavy a čo všetko je vlastne strojárina v praxi. Na konci súťaže boli vyhodnotené jednotlivé družstvá hodnotnými cenami a nezabudlo sa ani na príjemné občerstvenie.
Už si sa prihlásil? Nie? Tak neváhaj a klikaj na tento odkaz: https://goo.gl/nXwoQW
Uvidíš naše labáky, aj to, čo v nich vymýšľame. Spoznáš našich študentov, pracovníkov fakulty a zistíš, že nie sú to až taký suchári. Daj si pauzu od nudného sedenia v škole a dobehni k nám a odídeš milo prekvapený. Nemaj strach, ospravedlnenku ti vybavíme...
Hovoríš, že nie si súťažný typ? Nevadí, ani ty nemusíš sedieť v škole a môžeš prísť na Deň otvorených dverí Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Nezabudli sme ani takých ako si ty a pripravili sme si pre vás bohatý program plný rôznych zaujímavostí. Na vlastnej koži zistíte, že strojarina nie je žiaden horor, ale že je to veľmi žiadaný odbor aj medzi zamestnávateľmi. Preto ak si nepredstavuješ svoju budúcnosť za kasou v McDonalde či v Tescu, príď vo štvrtok 26.10. na fakultu a zisti ako sa dá vyštudovaním strojáriny zarábať mesačne priemerne 1 200 eur.
Ty ešte nevieš čo budeš robiť vo štvrtok 26. októbra?
Máš na výber sedieť a nudiť sa v škole alebo môžeš prísť ukázať aký si čávo na našu Grand Prix.
Pred šiestimi rokmi skrížila cestu partii študentov Strojníckej fakulty v Bratsilave myšlienka súťaže Formula Student. Študentský tím mal za úlohu postaviť prototyp formule a súťažiť s ním v rôznych disciplínach proti tímom z celého sveta. Keďže na fakulte už existoval tím, ktorý konštruoval formulu so spaľovacím motorom, partia týchto študentov sa rozhodla, že bude súťažiť v novovytvoreneje kategórií pre formule s elektrickým pohonom.
Hluk patrí medzi tie problémy automobilového priemyslu, ktoré sa konštruktéri snažia odstrániť a hlučnosť znížiť na možné minimum. Čím je menšia hlučnosť, tým je jazda v aute príjemnejšia. V niektorých kladných prípadoch má takéto úsilie za následok aj zníženie emisií, spotreby paliva a zvýšenie výkonu motora. No vedeli ste, že hluk môže byť pre človeka veľmi nebezpečný, ba až smrteľný?